Co všechno ti přinese bydlení v dodávce?

Co si myslíte o bydlení v dodávce? Nebo co dovolená v karavanu? Snili jste o tom někdy? A myslíte, že by to bylo něco pro vás? Nebo radši spíš hodně na lehko – jen s batohem, nebo naopak se vším luxusem někde v hotelu all-inclusive? Tak si pojďme přečíst, jak ono to je vlastně v tý dodávce.

Dodávka je vlastně jako karavan. A v našem případě jsme si ho vyráběli sami. Skvělá příležitost pro zapojení vlastní kreativity a ještě se v tom můžete hodně přiučit! Oproti batůžkaření samozřejmě dojedete dál, ale máte toho prostě víc s sebou. Odejít od auta ale vždycky znamená dostatečně věřit okolí, že až se vrátíte, tak tam stále bude.

K all-inclusive to nemá daleko. Když jste ten, kdo nevaří. 😀 Ten druhý jinak stráví delší dobu v kuchyni. Ale neotravuje vás žádná pokojská služba a k bazénu, když si tam dojedete, tak to taky nemáte daleko. Jen toho prostoru je míň. Takže když venku prší a vy si chcete zacvičit, není tu žádný fitko a vy si okopáváte malíčky o nábytek…

I s tím málem , co tady máme se dá kouzlit. Například v naší pánvičce, co si umí hrát na troubu, jsem o vánocích pekla štrúdl!

Trénink minimalismu

V dodávce máte všechno potřebný s sebou. Víc toho fakt není potřeba a taky víme, že kdybychom toho táhli ještě víc, tak se přetížíme. Balancujeme akorát na hraně 3,5 t, takže minimalismus pro nás hraje dost významnou roli. Prostě si nekupujeme, co nepotřebujeme a snažíme se pracovat jen s tím, co tu máme. Bez zbytečností ! 😉

Takový šálek na kafe rozhodně zbytečnost není! Pořídili jsme si hned dva takovýhle roztomilý!

Díky velikosti našeho bydlení máme všechno po ruce. Takže pro ty, kdo jsou extrémně líní, je tohle sen! Kuchyň málem v dosahu ložnice, do koupelny to jsou dva kroky! Na uklízení povrch o velikosti 5 m², což zabere asi 5 minut maximálně! (Ještě jsem nevytírala…) A tím, že se nám všechno v autě za jízdy hýbe, tak to i musíme udržovat uklizený a nesmí se nám tu moc věcí válet. Nechci, aby mi něco proletělo hlavou, až budeme nuceni prudce brzdit, že jo!

Tím, že to základní většinou zvládneme velmi rychle, tak máme víc času pro sebe. Člověk zjišťuje, co ho baví a má na to čas. Máme čas na společné chvilky, nikým nerušené. A je to téměř pokaždé někde jinde. A taky dost často venku! Terasou je nám celý svět, stačí si jen vybrat.

Opravář amatér

A teď asi ty negativa, není to celý růžový a to máme v naší dodávce spoustu věcí zajištěných (třeba koupelnu a kuchyň vevnitř, ne všichni dodávkáři to tak mají). Důležitý pro tenhle život je, dobře rozumět svému autu. Snažit se mu to dělat jednodušší a když už ani to nejde, tak si ho umět opravit. Buďto si s sebou vezmete manuál (viz Život v dodávce – pár, co byl přes rok na cestě a před začátkem si hezky vytiskli manuál a pak všechno opravovali podle toho. Klobouk dolů, Foreste! Pro ty, koho to zaujme, mají jak instagram, tak facebookovou stránku i youtube kanál 🙂 ) a nebo máte Lea. Já mám to druhé, tak se tak nebojím, ale sama bych to určitě nedala. I když už do toho začínám taky trochu vidět! 😀

Pořád něco dochází

Další proměnná při bydlení v dodávce je právě ta mobilita. A jako to přináší spoustu výhod, tak to má i nevýhody. Třeba že se neustále mění signál – a vzhledem k tomu, že naše práce je online, tak je to pro nás dost stěžejní. Nejhorší to je, když večer už utahaní dorazíte na vybrané místo a tam ‚no service‘. To by to jeden zabil a už se těším, až pojedou ty satelity, co mají dopravit signál kamkoliv na světě. Zatím je to pro mě dost sci-fi.

Taky nemůžeme být logicky napojení na nějakou místní vodovodní síť. Řešíme co několik dní pitnou vodu a kam s odpadní. Je s tím práce, ale zvyknete si. To samý s plynem, i když ten nám vychází na doplnění cca jednou za měsíc, a naftou. Tu si já představuju jako nájem a zatím nám to vychází levněji na měsíc než bydlení v Praze. 😀

Takhle nabíráme vodu většinou. Naštěstí teď v Řecku je spoustu kohoutků takhle u vesniček, na které se dá snadno připojit. A zatím to vypadá, že vždycky pitný!

Pojízdná elektrárna

A jak je to s tou elektřinou? Na to se musí taky pořád myslet. Už jsem několikrát psala, jak nám málo svítilo a museli jsme jet. Tak je to pořád. Je prostě jednodušší bydlet v dodávce v létě, než v zimě, kdy na severní polokouli je míň denního světla a víc srážek.

Z tohohle všeho, co jsem vyjmenovala vyplývá, že musíme hodně šetřit vším. Podle mě je to výborný trénink pro život v téhle době. Šetření je věc, co by se měli naučit všichni, jak energií, tak vodou. Je to fakt zoufalý, když nám v noci vypne baterka, že je vybitá a my se jen modlíme, aby další den nebyla moc zima a my nastartovali a mohli jízdou dobít.

Nevýhody jsou vlastně výhodou

Člověk si uvědomuje, co ho život stojí a jakou za sebou zanechává stopu, když to vidí. Obecně je tedy tenhle život výborný trénink do budoucnosti, kdy se celá naše společnost snaží najít ten ideální vzor pro udržitelnost planety a jak žít ekologicky! Jen není špatný pořídit si dodávku alespoň s katalyzátorem !!! 😀

Snídaně na terase!

Takže i když život v dodávce má svoje nevýhody, tak nám právě i ty toho dávají tolik, že si tenhle život dovedeme opravdu užít!

2 odpovědi na “Co všechno ti přinese bydlení v dodávce?”

    1. Taky se o tom chystám napsat! A to už někdy od začátku… Ale občas je nějaká fotka na fb, instagramu nebo tady v příspěvcích 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *